Taiyo Yuden LSCNA2012HKT1R0MA
Part No.:
LSCNA2012HKT1R0MA
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FIXED IND 1UH 1.47A 111 MOHM SMD
Shipping
LSCNA2012HKT1R0MA Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LSCN
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.47 A
Current - Saturation (Isat):
2.26A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
111mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)