Taiyo Yuden LSAPB2016KKT1R0M
Part No.:
LSAPB2016KKT1R0M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Description:
FIXED IND 1UH 2.3A 70 MOHM SMD
Shipping
LSAPB2016KKT1R0M Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LSAP
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.3 A
Current - Saturation (Isat):
2.7A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0806
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)