Murata Electronics LQW2BAN75NG00L
Part No.:
LQW2BAN75NG00L
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2015 Metric)
Description:
FIXED IND 75NH 1.1A 280MOHM SMD
Shipping
LQW2BAN75NG00L Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
LQW2
Package/Case:
0805 (2015 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Non-Magnetic
Inductance:
75 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
280mOhm Max
Q @ Freq:
68 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
1.45GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
200 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.082" L x 0.060" W (2.09mm x 1.53mm)
Height - Seated (Max):
0.060" (1.52mm)