Murata Electronics LQW18AS68NJ0CD
Part No.:
LQW18AS68NJ0CD
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 68NH 600MA 340MOHM SMD
Shipping
LQW18AS68NJ0CD Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
LQW18
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Air
Inductance:
68 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
600 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
340mOhm Max
Q @ Freq:
37 @ 200MHz
Frequency - Self Resonant:
1.7GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
200 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)