Nichicon LQR2W821MSEC
Part No.:
LQR2W821MSEC
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 450V SCREW CH
Shipping
LQR2W821MSEC Information
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
5.46 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
4.449" (113.00mm)