Nichicon LQR2V182MSEFBN
Part No.:
LQR2V182MSEFBN
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SCREW
Shipping
LQR2V182MSEFBN Information
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
7.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
10.08 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)