Nichicon LQR2G681MSECBB
Part No.:
LQR2G681MSECBB
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 400V SCREW CH
Shipping
LQR2G681MSECBB Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LQR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.48 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)