Murata Electronics LQM2MPNR16MGHL
Part No.:
LQM2MPNR16MGHL
Package:
0806 (2016 Metric)
Description:
FIXED IND 160NH 4A 18 MOHM SMD
Shipping
LQM2MPNR16MGHL Information
Series:
LQM2
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Inductance:
160 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
5A
DC Resistance (DCR):
18mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
150MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)