Murata Electronics LQM18PW2R2MCHD
Part No.:
LQM18PW2R2MCHD
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 2.2UH 750MA 475MOHM SM
Shipping
LQM18PW2R2MCHD Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
LQM18
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
750 mA
Current - Saturation (Isat):
200mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
475mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
50MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)