Murata Electronics LQH66SN101M03L
Part No.:
LQH66SN101M03L
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 100UH 520MA 504MOHM SM
Shipping
LQH66SN101M03L Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
LQH66
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
520 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
504mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
6.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2525 (6363 Metric)
Size / Dimension:
0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)