Murata Electronics LQH55DN151M03L
Part No.:
LQH55DN151M03L
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
2220 (5750 Metric)
Description:
FIXED IND 150UH 420MA 2.66OHM SM
Shipping
LQH55DN151M03L Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
LQH55
Package/Case:
2220 (5750 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
420 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
2.66Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)