Murata Electronics LQH2HPZ1R5NJRL
Part No.:
LQH2HPZ1R5NJRL
Description:
FIXED IND 1.5UH 1.81A 90MOHM SMD
Shipping
LQH2HPZ1R5NJRL Information
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.81 A
Current - Saturation (Isat):
2.2A
DC Resistance (DCR):
90mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
95MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)