Murata Electronics LQH2HPZ1R0NJRL
Part No.:
LQH2HPZ1R0NJRL
Description:
FIXED IND 1UH 2.4A 57.6MOHM SMD
Shipping
LQH2HPZ1R0NJRL Information
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.4 A
Current - Saturation (Isat):
2.6A
DC Resistance (DCR):
57.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
120MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)