Murata Electronics LQH2HPN1R0MGRL
Part No.:
LQH2HPN1R0MGRL
Description:
FIXED IND 1UH 2.1A 81.6 MOHM SMD
Shipping
LQH2HPN1R0MGRL Information
Series:
LQH2
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
2.13A
DC Resistance (DCR):
81.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
100MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)