Murata Electronics LQH2HPH4R7MGRL
Part No.:
LQH2HPH4R7MGRL
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 4.7UH 1090MA SMD
Shipping
LQH2HPH4R7MGRL Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
LQH2HPH_GR
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
570 mA
Current - Saturation (Isat):
1.09A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
360mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
50MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)