Bourns Inc. LPA0618-100KL
Part No.:
LPA0618-100KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 10UH 2A 75 MOHM TH
Shipping
LPA0618-100KL Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
LPA
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
75mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.236" Dia x 0.984" L (6.00mm x 25.00mm)