Nichicon LNY2W152MSEGBN
Part No.:
LNY2W152MSEGBN
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW
Shipping
LNY2W152MSEGBN Information
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
7.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
11.06 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
2.677" (68.00mm)