Nichicon LNY2V272MSEGBB
Part No.:
LNY2V272MSEGBB
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SCREW
Shipping
LNY2V272MSEGBB Information
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
11.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
16.66 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
2.677" (68.00mm)