Nichicon LNY2V222MSEFBB
Part No.:
LNY2V222MSEFBB
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW
Shipping
LNY2V222MSEFBB Information
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
11.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
15.54 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)