Nichicon LNY2G102MSEFBN
Part No.:
LNY2G102MSEFBN
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
Shipping
LNY2G102MSEFBN Information
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
8.96 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
2.480" (63.00mm)