Nichicon LNX2W102MSEFBB
Part No.:
LNX2W102MSEFBB
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Shipping
LNX2W102MSEFBB Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LNX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
5.6 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)