Nichicon LNX2G122MSEFBB
Part No.:
LNX2G122MSEFBB
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SCREW
Shipping
LNX2G122MSEFBB Information
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
6.3 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)