Nichicon LNT2W471MSEFBN
Part No.:
LNT2W471MSEFBN
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SCREW CH
Shipping
LNT2W471MSEFBN Information
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.76 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)