Nichicon LNT2V681MSEFBB
Part No.:
LNT2V681MSEFBB
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 350V SCREW CH
Shipping
LNT2V681MSEFBB Information
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
5.74 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)