Nichicon LNT2V471MSECBN
Part No.:
LNT2V471MSECBN
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 350V SCREW CH
Shipping
LNT2V471MSECBN Information
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.92 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)