Nichicon LNT2H471MSEFBB
Part No.:
LNT2H471MSEFBB
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 500V SCREW CH
Shipping
LNT2H471MSEFBB Information
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.48 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)