Nichicon LNT2G221MSECBN
Part No.:
LNT2G221MSECBN
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 400V SCREW CH
Shipping
LNT2G221MSECBN Information
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.24 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)