Nichicon LNT2E152MSEB
Part No.:
LNT2E152MSEB
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SCREW
Shipping
LNT2E152MSEB Information
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.88 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)