Nichicon LNT2E102MSEN
Part No.:
LNT2E102MSEN
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SCREW
Shipping
LNT2E102MSEN Information
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.28 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
4.055" (103.00mm)