Nichicon LNT2D222MSEN
Part No.:
LNT2D222MSEN
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SCREW
Shipping
LNT2D222MSEN Information
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.48 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)