Nichicon LNT2D102MSEN
Part No.:
LNT2D102MSEN
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SCREW
Shipping
LNT2D102MSEN Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LNT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.04 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)