Nichicon LNT2C332MSEN
Part No.:
LNT2C332MSEN
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 160V SCREW
Shipping
LNT2C332MSEN Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LNT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.56 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)