Nichicon LNT2A332MSEN
Part No.:
LNT2A332MSEN
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SCREW
Shipping
LNT2A332MSEN Information
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.95 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)