Nichicon LNT1V473MSEN
Part No.:
LNT1V473MSEN
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 35V SCREW
Shipping
LNT1V473MSEN Information
Capacitance:
47000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
8.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
12.6 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
4.055" (103.00mm)