Nichicon LNT1C154MSEN
Part No.:
LNT1C154MSEN
Description:
CAP ALUM 150000UF 20% 16V SCREW
Shipping
LNT1C154MSEN Information
Capacitance:
150000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
11 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
16.5 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
4.843" (123.00mm)