Nichicon LNT1A683MSE
Part No.:
LNT1A683MSE
Description:
CAP ALUM 68000UF 20% 10V SCREW
Shipping
LNT1A683MSE Information
Capacitance:
68000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
7.82 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)