Nichicon LNT1A473MSEN
Part No.:
LNT1A473MSEN
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 10V SCREW
Shipping
LNT1A473MSEN Information
Capacitance:
47000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
9.3 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
4.055" (103.00mm)