Nichicon LNR2C682MSEN
Part No.:
LNR2C682MSEN
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 160V SCREW
Shipping
LNR2C682MSEN Information
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
7.68 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
4.055" (103.00mm)