Nichicon LNR1J103MSEN
Part No.:
LNR1J103MSEN
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SCREW
Shipping
LNR1J103MSEN Information
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.715 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)