Nichicon LNR1H333MSEN
Part No.:
LNR1H333MSEN
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 50V SCREW
Shipping
LNR1H333MSEN Information
Capacitance:
33000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
8.05 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
2.874" (73.00mm)