Nichicon LNR1E683MSEN
Part No.:
LNR1E683MSEN
Description:
CAP ALUM 68000UF 20% 25V SCREW
Shipping
LNR1E683MSEN Information
Capacitance:
68000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
9.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
10.81 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
4.843" (123.00mm)