Nichicon LNR1C473MSEN
Part No.:
LNR1C473MSEN
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SCREW
Shipping
LNR1C473MSEN Information
Capacitance:
47000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
7.36 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)