Nichicon LNR1A683MSE
Part No.:
LNR1A683MSE
Description:
CAP ALUM 68000UF 20% 10V SCREW
Shipping
LNR1A683MSE Information
Capacitance:
68000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
7.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
8.28 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)