Nichicon LNR1A154MSEB
Part No.:
LNR1A154MSEB
Description:
CAP ALUM 150000UF 20% 10V SCREW
Shipping
LNR1A154MSEB Information
Capacitance:
150000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
10.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
12.305 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)