Nichicon LNC2V122MSEFBB
Part No.:
LNC2V122MSEFBB
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SCREW
Shipping
LNC2V122MSEFBB Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LNC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
8.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
12.04 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
2.480" (63.00mm)