Nichicon LNC2G123MSEJBB
Part No.:
LNC2G123MSEJBB
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW
Shipping
LNC2G123MSEJBB Information
Capacitance:
12000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
37.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
51.94 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:
3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):
5.827" (148.00mm)