KYOCERA AVX LMLP07A7M1R5DTAS
Part No.:
LMLP07A7M1R5DTAS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 1.5UH 9A 15 MOHM SMD
Shipping
LMLP07A7M1R5DTAS Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
LMLP
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
16A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
15mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)