KYOCERA AVX LMLP0405M6R8DTAS
Part No.:
LMLP0405M6R8DTAS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.5A 175MOHM SMD
Shipping
LMLP0405M6R8DTAS Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
LMLP
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.5 A
Current - Saturation (Isat):
2.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
175mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.175" L x 0.157" W (4.45mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)