Taiyo Yuden LMK105BJ105MV-F
Part No.:
LMK105BJ105MV-F
Description:
CAP CER 1UF 10V X5R 0402
Shipping
LMK105BJ105MV-F Information
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
SMPS Filtering
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)