Taiyo Yuden LMCNF1608KKTR56MAD
Part No.:
LMCNF1608KKTR56MAD
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
WIRE-WOUND METAL POWER INDUCTORS
Shipping
LMCNF1608KKTR56MAD Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
MCOIL™, LMCN
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Metal
Inductance:
560 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
2.3A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
80mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)